Javni poziv za finansijsku podršku projektima omladinskih udruženja

Putem svog višegodišnjeg djelovanja, uočili smo potrebu za jačanjem omladinskih struktura – lokalnih i kantonalnih vijeća, ali i omladinskih organizacija koja djeluju u zajednici sa ciljem poboljšanja statusa mladih u zajednici.

Kao krovno tijelo, sve više postajemo svjesni činjenice da je kreiranje prostora za mlade u kojem oni mogu djelovati kao katalizatori promjene u svojim zajednicama važno za daljnji razvoj bosanskohercegovačkog društva, te samim time umanjenje posljedica izazvanih masovnim iseljavanjima, primarno stanovništva uzrasta od 15 do 30 godina.

Ovaj program jedan je od glavnih mehanizama Vijeća mladih FBiH za podršku organizacijskoj izgradnji kapaciteta, a namijenjen je obezbjeđivanju sredstava za realizaciju aktivnosti u sistemski važnim pitanjima za mlade, aktivističkim i volonterskim poduhvatima, zagovaranju i participaciji.

Vijeće mladih Federacije BiH u partnerstvu sa Mrežom za izgradnju mira, u okviru USAID-ovog projekta Snaga lokalnog/Podrška lokalnim resurnim organizacijama (LRO/A) za ovaj Javni poziv izdvojilo je maksimalno 116,602.0002 KM.

Podržat ćemo 10 projekata sa minimalnim iznosom po projektu od 7.000,00 KM, a maksimalnim do 15.000,00 KM.

Javni poziv se realizuje u partnerstvu sa Mrežom za izgradnju mira, u okviru USAID-ovog projekta Snaga lokalnog/Podrška lokalnim resurnim organizacijama (LRO/A).

FAQ - Često postavljena pitanja

Pojmovnik

  • Mladi – prema Zakonu o mladima FBiH, mladima se podrazumijevaju osobe od 15 do 30 godina
  • Omladinska organizacija – udruženja, organizacije ili asocijacije legalno osnovane kod nadležnog ministarstva, a čiju upravljačku strukturu čine ⅔ mladih uzrasta od 18 do 30 godina

Apliciranje

1. Razmišljamo da se prijavimo na grant u okviru projekta “Zajednice po našoj mjeri!”. Kako da počnemo?

Za početak je potrebno provjeriti da li vaša organizacija djeluje na području koja su obuhvaćena Javnim pozivom. Razmislite šta je problem mladih u vašoj lokalnoj zajednici, a zatim taj isti problem predstavite članovima_icama svog Udruženja. Zajedničkim snagama dođite do rješenja vašeg problema i odlučite na koji način želite da ga zagovarate.  Ohrabrujemo vas da budete kreativni prilikom izrade rješenja! 

 

Nakon toga, posjetite našu web stranicu kako biste preuzeli formu projektne aplikacije i budžeta koju je potrebno popuniti. Tu možete pronaći i sve neophodne obrasce i dokumentaciju za apliciranje. Kada je vaša projektna aplikacija spremna i sva dokumentacija pripremljena potrebno je iste ubaciti u prijavni formular i kliknuti na gumb “Predaj”. Tada je vaša aplikacija predana, a na email ćete dobiti potvrdu o primitku prijave. 

 

Važno nam je napomenuti da ćemo prijave primati isključivo kroz predviđenu formu na našoj web stranici uz svu popratnu dokumentaciju.

2. Koje ideje su najkonkurentnije za dobivanje sredstava?

Želimo čuti stvarne potrebe i probleme mladih iz lokalnih zajednica! Ono što će vašu ideju baš izdvajati od drugih i napraviti konkurentnom jeste kreativnost - kreiranje rješenja problema koje je izvodivo, ali i drugačije od ostalih! To ne mora biti u potpunosti nova ideja, već nešto što je rijetko viđeno i rađeno u vašoj lokalnoj zajednici.

Ponudite nam nešto što nećemo moći odbiti. 🙂

3. Koje ideje nisu konkurentne za dobivanje granta u okviru projekta “Zajednice po našoj mjeri!”?

Vijeće mladih Federacije BiH neće podržavati:

 

  • projekte koji promovišu nacionalizam, nasilni ekstremizam ili bilo koji način govora mržnje;
  • projekte koji ugrožavaju osnovna ljudska prava, potiču diskriminaciju i segregaciju ili degradiraju pripadnike/ce drugog spola, grupe ili pojedinca;
  • projekte koji se isključivo odnose na jednokratne događaje, osim u slučajevima kada su dio trajnijeg i sveobuhvatnijeg projekta;
  • projekte koji se odnose na povremene konferencije, osim ako su neophodne za uspješnu implementaciju projekta;
  • projekte koji su usmjereni prema finansiranju aktivnosti političkih stranaka;
  • projekte koji su namijenjeni za isključivu dobit pojedinca;
  • projekte koji se zasnivaju na dodjeljivanju sredstava trećoj strani.

Kvalificiranost

1. Ko može aplicirati za dobivanje granta u okviru projekta “Zajednice po našoj mjeri!”?

Mogu aplicirati isključivo omladinske organizacije (koje podrazumijevaju i vijeća mladih na lokalnom i kantonalnom nivou). 

Pored toga, omladinske organizacije da bi se mogle prijaviti na Javni poziv, moraju:

  • Djelovati u jednoj od oblasti navedenih pozivom;
  • Biti registrovane na nivou kantona ili na nivou Federacije BiH ili na nivou BiH, ali moraju djelovati u kantonima FBiH koji su obuhvaćeni pozivom.

2. Na kojem području projekti moraju biti implementirani?

Područja koja su obuhvaćena ovim pozivom su:

 

  • Bosansko-podrinjski kanton,
  • Hercegovačko-neretvanski kanton,
  • Kanton Sarajevo,
  • Posavski kanton,
  • Srednjobosanski kanton,
  • Unsko-sanski kanton.

3. Da li naš projekat mora biti implementiran na području Bosne i Hercegovine i u našoj lokalnoj zajednici?

Da. Ovim grantom želimo podržati razvoj lokalnih zajednica stoga je potrebno da sve aktivnosti koje će biti organizovane u okviru vašeg projekta budu u vašoj lokalnoj zajednici.

Jedini izuzetak od ovog pravila jeste partnerstvo, umrežavanje i mobilnost mladih koje zahtjeva odlazak ili rad i u drugim lokalnim zajednicama zarad ostvarenja projektnog cilja.

4. Da li naše udruženje mora doprinositi troškovima projekta da bi bilo kvalifikovano?

Da. Obavezno je sufinansiranje i podrška trećih strana unutar realizacije projektnih aktivnosti u iznosu od 33% od traženih sredstava, a koja se ogleda isključivo kroz finansijsku podršku drugih donatora (lokalnih neprofitnih organizacija, pojedinaca, lokalnih ili međunarodnih filantropskih fondacija, privatnih kompanija, bilo kojeg nivoa vlasti i dr).

 

Sufinansiranje je nužno osigurati najkasnije do polovine trajanja implementacije projekta sa kojim aplicirate, a u samoj aplikaciji opisati detaljan plan pronalaska sufinansiranja.

Proces apliciranja

1. Gdje apliciramo?

Aplicirate putem naše web stranice www.vijecemladih.ba putem gumba “Imaš ideju?”. U Javnom pozivu na kraju dokumenta imate detaljno objašnjenje za apliciranje.

2. Kada apliciramo?

Javni poziv otvoren je od 22. jula do 12. augusta do 23:59 sati!

3. Na kojem jeziku naš projektni prijedlog treba biti napisan?

Projektni prijedlog treba biti napisan na jednom od službenih jezika Bosne i Hercegovine, bosanskom, hrvatskom ili srpskom jeziku.

4. Možemo li aplicirati sa više projektnih prijedloga?

Ne, u okviru ovog javnog poziva moguće je dostaviti samo jednu projektnu aplikaciju.

5. Možemo li uređivati projektni prijedlog nakon podnošenja?


Aplikaciju nije moguće ažurirati nakon što je ista podnesena.


Savjetujemo da preuzmete Word verziju aplikacije za rad van mreže prije podnošenja aplikacije na mreži.

Razumijemo da se stvari mogu promijeniti u međuvremenu i da takve stvari mogu da utiču na realizaciju projekta. Ako vaš projekat zadovolji potrebne kriterijume, osoblje VMFBiHa će vas kontaktirati kako bi utvrdili potrebu za doradom aplikacije.

6. Kako možemo znati da li ste zaprimili projektni prijedlog? Kada ćemo znati nešto više o statusu našeg projektnog prijedloga?

Nakon apliciranja putem naše web platforme, na mail ćete dobiti potvrdu o primitku vaše aplikacije. Nakon toga a najkasnije 30 dana nakon zatvaranja Javnog poziva, dobit ćete povratnu informaciju o statusu vaše aplikacije.

7. Hoćemo li dobiti povratnu informaciju o prijedlogu ako ga odbijete?

Da. Bilo da vaša aplikacija prođe u drugu fazu selekcije ili ne, dobit ćete informacije o statusu vaše aplikacije.

8. Koji su eliminatorni kriterijumi?

Eliminatorni kriterijumi su:

  • dostavljanje tražene dokumentacije;
  • prijave koje nisu pristigle sa područja kantona koji su podržani pozivom;
  • obezbjeđivanje sufinansiranja - da li se omladinska organizacija u projektnom prijedlogu obavezuje da će osigurati 33% sufinansiranja od traženog iznosa? Da li projektni prijedlog sadržava jasno definisan plan namicanja sredstava u iznosu od 33% od traženih sredstava?
    • Poželjno je dostavljanje pisma namjere kojim se demonstrira finansijska podrška lokalnih partnera (lokalnih vlasti, poslovnih subjekata, udruženja, pojedinaca, javnih institucija).

Osnovni kriterijumi: 

  • da se omladinska organizacija kroz svoje aktivnosti zalaže za poboljšanje položaja mladih u svojoj zajednici.

Ukoliko nešto od navedenog ne bude ispunjeno, aplikacija neće biti razmatrana.

Finansiranje

1. Koliko naš projekat može trajati?

Implementacija projekata podržanih Javnim pozivom traje najmanje 3 (tri) a najviše 6 (šest) mjeseci, sa krajnjim rokom implementacije projektnih aktivnosti do 30. aprila 2025., te se nakon perioda implementacije Korisnicima granta ostavlja najviše 30 dana izvještajnog perioda.

2. Za šta se može koristiti finansiranje u okviru projekta “Zajednice po našoj mjeri!”?

Oblasti u kojima se dodjeljuje finansijska podrška omladinskim organizacijama su:

  • Razvoj i podrška omladinskom organizovanju u FBiH (npr. osnivanje vijeća mladih na lokalnom ili kantonalnom nivou);
  • Aktivizam, omladinski rad, volontiranje i aktivnosti od značaja za mlade u lokalnim zajednicama (npr. volonterske akcije, edukacije, seminari, panel diskusije, informativne kampanje itd.);
  • Projekti jačanja kapaciteta mladih u oblasti sistemski važnih pitanja;
  • Participacija mladih, omladinske politike i zagovaračke aktivnosti (npr. učešće u radnim tijelima za mlade, upućivanje lokalne građanske inicijative, uspostavljanje dijaloga mladih i vlasti itd.);
  • Mobilnost mladih unutar BiH (npr. putovanje mladih u svrhu: uspostavljanja i kreiranja saradnje, rada na udruživanju lokalnih/kantonalnih organizacija oko istih pitanja; osnivanja vijeća mladih (na kantonalnom nivou) i sl.

3. Može li se finansiranje u okviru projekta “Zajednice po našoj mjeri!” koristiti za doprinos plaćama?

Naknada za projektni tim je moguća, a iznos naknade ne smije iznositi više od 30% ukupne vrijednosti projekta.

4. Da li je obezbjeđivanje sufinansiranja od 33% obavezno?

Da, vaše udruženje je u obavezi da pronađe dodatno sufinansiranje i podršku trećih strana unutar realizacije projektnih aktivnosti u iznosu od 33% od traženih sredstava, a koja se ogleda isključivo kroz finansijsku podršku drugih donatora (lokalnih neprofitnih organizacija, pojedinaca, lokalnih ili međunarodnih filantropskih fondacija, privatnih kompanija, bilo kojeg nivoa vlasti i dr).

Sufinansiranje je nužno osigurati najkasnije do polovine trajanja implementacije projekta sa kojim aplicirate.

5. Da li je naše Udruženje u obavezi uspostaviti multisektorsko partnerstvo i kako ga dokazujemo?

Da, vaše Udruženje je u obavezi u toku projekta “Zajednice po našoj mjeri!” ostvariti partnerstvo i  komunikaciju sa institucijama vlasti i/ili privatnim sektorom i/ili organizacijama unutar zajednice. Takvo partnerstvo se dokazuje memorandumom o saradnji ili sličnim dokumentom.

*Napomena: u partnerstva se ne podrazumijevaju memorandumi o saradnji potpisani prije dana potpisivanja ugovora sa Vijećem mladih FBiH.

6. Da li je potvrdu o multisektorskom partnerstvu potrebno priložiti pri apliciranju na poziv?

Ne. Dokument kojim se dokazuje ostvarivanje multisektorskog partnerstva nije moguće dostaviti pri apliciranju obzirom da takav dokument treba biti potpisan nakon potpisivanja ugovora sa Vijećem mladih FBiH.

Dodatno

1. Za šta ćete koristiti naše podatke koje dostavljamo putem projektnog prijedloga?

Vijeće mladih FBiH se obavezuje da će sve prikupljene podatke i informacije dostavljene u okviru apliciranja na Javni poziv koristiti isključivo u obradi granta.

2. Zašto dostavljamo Izjavu?

Kako bismo smanjili mnogobrojnost dokumentacije koju aplikanti dostavljaju, a ipak bili sigurni u legitimnost omladinskih organizacija koje apliciraju na poziv, kreirali smo Izjavu o statusu omladinske organizacije koju možete preuzeti na linku.

Popunjenu izjavu od strane Predsjednika/ce Udruženja da upravljačko tijelo Udruženja čini ⅔ mladih trebate ovjeriti u općini, te skeniranu priložiti uz preostalu dokumentaciju.

Izjava se popunjava i prilaže samo ukoliko u općini ne postoji Registar omladinskih udruženja. U suprotnom, donosi se kopija izvatka iz Registra.

3. Koji je minimalni, a koji maksimalni iznos sredstava koji se dodjeljuje?

Minimalni iznos koji se dodjeljuje je 7.000,00 KM, a maksimalni do 15.000,00 KM.

 

Tačan iznos svakog pojedinačnog granta bit će određen na osnovu predloženog budžeta, uzimajući u obzir principe ekonomičnosti, efikasnosti i efektivnosti. U skladu s tim, Komisija za odabir projektnih prijedloga, sastavljena od četiri člana može predložiti smanjenje i modifikaciju budžeta.

4. Da li postoje određena budžetska ograničenja kojih se moramo pridržavati prilikom apliciranja?

Troškovi koje Vijeće mladih Federacije BiH neće podržati su:

  • Infrastrukturalni radovi;
  • Kupovina robe i opreme koja iznosi više od 30% budžetskih sredstava. U okviru projekta dozvoljena je nabavka opreme samo u slučaju da se radi o opremi bez koje se ne može realizovati projekat, pri čemu vrijednost opreme ne može biti viša od 30% od traženog granta. Pod opremom se smatraju stavke čija je vrijednost veća od 200 KM, a čiji je vijek trajanja/upotrebe duži od jedne godine;
  • Projekti koji se isključivo ili primarno tiču investicija u infrastrukturu i/ili renoviranje (putevi, elektrane, zgrade, mostovi, postrojenja za pročišćavanje vode i vertikalne strukture);
  • Projekti koji na bilo koji način imaju loš uticaj na okoliš (svi materijali korišteni u okviru projekta moraju biti biorazgradivi, ne smiju imati loše efekte na okoliš i živi svijet). 

Obaveze, porezi i takse su prihvatljivi u okviru aktivnosti koje podržava Vijeće mladih Federacije BiH u iznosu od 17%, dok PDV nije prihvatljiv trošak.

U okviru projekta je planirano oslobađanje od plaćanja PDV-a.

5. Zašto mladi iz drugih kantona ne mogu aplicirati na ovaj poziv?

Trenutno smo ograničenih kapaciteta i mogućnosti za prostranije djelovanje i omogućavanje podrške svim omladinskim organizacijama izvan navedenih kantona.

Međutim, u narednom periodu ćemo aktivno raditi na proširivanju ovakvih prilika za omladinska udruženja u cijeloj Bosni i Hercegovini. Pratite naše društvene mreže i web stranicu za više informacija!

6. Ko ocjenjuje naše aplikacije?

Nakon isteka roka za apliciranje na Javni poziv, Komisija za odabir projektnih prijedloga započinje proces selekcije i odabira projektnih prijedloga prema prethodno utvrđenim kriterijumima a koji će trajati najviše mjesec (30) dana. 
 

Komisiju za odabir projektnih prijedloga čini: grant menadžerica, finansijski administrator, član_ica Upravnog odbora Vijeća mladih FBiH i jedan eksterni član_ica.

7. Šta ako ne napišemo u aplikaciji detaljan plan pronalaska sufinansiranja od 33% od traženog iznosa?

Ukoliko u aplikaciji ne bude opisan detaljan plan pronalaska sufinansiranja od 33% koje je obavezno, aplikacija neće ući u razmatranje.

8. Na koji način dokazujemo da ćemo obezbijediti sufinansiranje, te da li sufinansiranje možemo obezbijediti tokom implementacije projektnih aktivnosti, ili je potrebno prije apliciranja?

Obavezno je u projektnom prijedlogu opisati detaljan plan obezbjeđivanja sufinansiranja od 33% od traženog iznosa. 

Poželjno je dostavljanje pisma namjere kojim se demonstrira finansijska podrška lokalnih partnera (lokalnih vlasti, poslovnih subjekata, udruženja, pojedinaca, javnih institucija).

9. Kome se možemo obratiti za pomoć i više informacija?

Sva tehnička, informativna pitanja ili potrebe aplikanata tokom trajanja Javnog poziva potrebno je dostaviti putem mail adrese: grantovi@vijecemladih.ba

10. Koje su faze selekcije u procesu odabira projektnih prijedloga?

U prvoj fazi selekcije će se izvršiti pregled prijava, te provjera da li aplikanti zadovoljavaju sve eliminatorne kriterije koji su navedeni kao preduslov. 

Ukoliko su eliminatorni kriteriji zadovoljeni, pristupa se drugoj fazi selekcije - evaluaciji koja se sastoji od bodovanja prijave aplikanata prema osnovnim, bodovnim i dodatnim kriterijima.

11. Koje aplikacije će biti podržane od strane Vijeća mladih Federacije BiH?

Aplikacije ocijenjene sa preko 70% ukupnih bodova svih članova Komisije ulaze u uži krug selekcijskog procesa.

Prilikom razmatranja projektnih aplikacija koje su prošle u uži krug, Vijeće mladih Federacije BiH zadržava pravo kontaktiranja aplikanata ukoliko su u cjelokupnoj aplikaciji potrebne dodatne informacije, potvrde, izmjene, revidiranje i sl.

Konačna odluka Komisije za odabir Korisnika granta donosi se ⅔ većinom glasova članova/ica Komisije.

Vijeće mladih FBiH konačnu odluku o dodjeli granta uspješnim aplikantima donosi u konsultaciji sa Mrežom za izgradnju mira.

12. Da li će Vijeće mladih Federacije BiH organizovati informativne sesije kako bismo saznali detalje o Javnom pozivu?

Da! Vijeće mladih Federacije BiH će nakon objavljivanja Javnog poziva za finansijsku podršku projektima mladih organizovati online informativnu sesiju na kojoj će detaljno predstaviti program i način apliciranja, te odgovoriti na sva vaša pitanja.

Osim toga, organizovat će trening iz pisanja projekata kojim se nastoji olakšati sam proces pisanja projektne aplikacije za navedeni Javni poziv.


Pozivi za prijavu na obje aktivnosti bit će objavljeni na našoj web stranici i društvenim mrežama. Pratite i prijavite se na vrijeme!