DAN MLADOSTI: Pokretačka snaga omladinskih politika!

DAN MLADOSTI: Pokretačka snaga omladinskih politika!

Svrha postojanja krovnog tijela mladih je, između ostalog, i neprekidno razmatranje pitanja mladosti i mladih u našoj državi. Sa tom pomisli započinjemo svaki novi dan, aktivnost ili projekat. Međutim, ove sedmice želimo posebno istaknuti oblasti koje su značajne za poboljšanje statusa mladih u Federaciji Bosne i Hercegovine. 

Kroz historiju, pristup i rad s mladima se vremenom mijenjao. Iako smo sada daleko od tradicionalne proslave Dana mladosti, dan koji je Savezna Republika Jugoslavija posvećivala mladosti, promovisala optimizam, elan i snagu mladih, to je dan koji se i danas često pominje. Karakterizirao je posvećenost mladima, njihovim potrebama i interesima, ali i njegovanju antifašističkih tekovina. 

Dan mladosti, koji je bio obilježavan u bivšoj Socijalističkoj Federativnoj Republici Jugoslaviji, bio je praznik posvećen mladima i njihovoj ulozi u društvu. Iako je SFRJ prestala postojati, institucije vlasti idalje igraju veoma važnu ulogu za dobrobit mladih. To je nešto što se nikada ne mijenja. 

Iz primjera Dana mladosti možemo mnogo naučiti. 

Prvo, možemo promovisati vrijednosti i ideale koje je Dan mladosti predstavljao, kao što su solidarnost, jednakost, obrazovanje i aktivno sudjelovanje mladih u društvu. Ove vrijednosti mogu biti temelj za razvoj programa i politika usmjerenih prema mladima u FBiH.

Drugo, možemo se osloniti na naslijeđe i iskustvo bivših institucija za mlade u SFRJ kako bismo oblikovali nove institucije u FBiH. Ovo može uključivati ​​stvaranje centara za mlade, omladinskih organizacija, obrazovnih programa i mogućnosti za razvoj vještina mladih.

Danas koristimo priliku da se zapitamo gdje je naša mladost i gdje su mladi?

Ove sedmice se također navršava i tačno  godinu dana od Prve tematske sjednice o pitanjima mladih u Federaciji Bosne i Hercegovine. Za mlade, izrazito značajan i bitan dan jer se po prvi put razgovaralo o položaju mladih, njihovim potrebama i mogućnostima koje nosioci vlasti moraju primjenjivati u svrhu kreiranja boljeg okruženja za sve nas.

Njena bitnost se ogleda kroz nekoliko razloga, jer se govorilo o:

  • zdravstvenoj i socijalnoj brizi o mladima, 
  • zapošljavanju i samozapošljavanju mladih, 
  • mentalnom zdravlju, 
  • poboljšanju obrazovanja, 
  • adekvatnog omladinskog organizovanja, te
  • kreiranju aktivističkih i volonterskih prilika. 

Upravo to su bolje, kvalitetnije i pristupačnije omladinske politike svim mladima u Federaciji Bosne i Hercegovine. 

Sjednica je iznjedrila niz zaključaka koji su usvojeni u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine i delegirani na implementaciju resornim ministarstvima. 

Da li je i šta je od svega toga implemetirano govorit ćemo u narednom periodu, ali sada koristimo priliku i napominjemo resorna ministarstva na zaključke kojima su obavezani na njihovu implemetaciju. 

Kontinuirani rad krovnog tijela mladih zahtjeva i kontinuiranu komunikaciju sa donosiocima odluka, kako bi zajedno kreirali bolji život i okruženje svim mladima u FBiH, zbog toga ističemo bitnost zaključaka prethodno donesenih i nastojanje da se isti u takvom obliku i implementiraju.

Ova povezanost između Dana mladosti i institucija FBiH može stvoriti most između prošlosti i sadašnjosti, te pružiti okvir za razvoj i podršku mladim ljudima u njihovom osobnom i profesionalnom napretku u budućnosti. 

 

Autorica teksta: Aleksandra Đorem