Din Ferizović, „zlatni“ mladić iz Bosanskog Petrovca

 Din Ferizović, „zlatni“ mladić iz Bosanskog Petrovca

Din Ferizović je 17-ogodišnji mladić iz Bosanskog Petrovca, gdje je aktivan član i koordinator lokalnog tima ASuBiH. Pored toga, povod ovog razgovora su i njegovi akademski uspjesi, od kojih izdvajamo  zlatnu medalju na takmičenju Infomatrix u Rumuniji, kao i prvo mjesto na BOSEPO olimpijadi u Sarajevu.  Više o uspjesima i željama ovog mladog Krajišnika otkrijte u nastavku teksta.

 

  1. Kako ste počeli vaš društveni angažman?

 

Moj društveni angažman je počeo sasvim slučajno, prilikom jednog kampa gdje sam upoznao članove ASuBiH-a, koji su me uveli u svijet aktivizma i društvenog angažmana. Na početku mi je glavna motivacija bila druženje.

Kroz druženje s ljudima koji podržavaju i učestvuju u društvenom angažmanu, u meni se vremenom probudila želja da postanem aktivan i koristan član našeg društva i neko ko će se aktivno boriti za poboljšanje naše zajednice, umjesto uzimanja pasivne uloge „društvenog komentatora“.

 

 

  1. Šta smatrate najvećim uspjehom vašeg Lokalnog tima ASuBiH u proteklom periodu?

 

Najvećim uspjehom smatram činjenicu da smo u maloj i relativno konzervativnoj zajednici poput Bosanskog Petrovca uspjeli okupiti mlade ljude koji su spremni nesebično raditi i dati svoj doprinos, kako poboljšanju statusa srednjoškolaca u Bosanskom Petrovcu, tako i poboljšanju same lokalne zajednice.

 

 

  1. Zašto je važan omladinski aktivizam i koliko su mladi zapravo aktivni?

 

Omladinski aktivizam je važan jer predstavlja perspektivu i mišljenja mladih, koja često prkose postojećim socijalnim normama. Upravo mladi potiču socijalne promjene koje su nam i više nego potrebne, i stoga smatram da je omladinski aktivizam osnovni pokretač reforme našeg društva. Međutim, omladinski aktivizam je najbitniji upravo mladima, jer im pruža priliku za razvoj integriteta vlastite ličnosti.

 

Na dio pitanja o aktivnosti mladih, teško je dati objektivan odgovor. Iako najveći dio mladih nije uključen u bilo kakav tip omladinskog aktivizma i angažmana, oni koji jesu se najčešće trude da aktivno pridonesu zajednici i društvu.

Nadam se da će broj mladih uključenih u omladinski aktivizam porasti, s obzirom da isti nije koristan samo zajednici, već i samoj mladoj osobi, kroz nebrojene prilike za jačanje svojih sposobnosti, nova znanja i iskustva.

 

 

  1.  Ostvarili ste zapažene uspjehe u Rumuniji i Sarajevu, pa vas molim da nam i o tome kažete nekoliko riječi?

 

U Sarajevu sam na BOSEPO olimpijadi osvojio prvo mjesto iz kategorije Inžinjering&IT, za projekat „CollabStudy“. Pored prvog mjesta u Sarajevu, osvojio sam i zlatnu medalju na takmičenju Infomatrix World Finals, u Rumuniji, za nadograđenu verziju projekta.

CollabStudy je web platforma koja ima za cilj da stvori digitalnu učionicu, koja bi tradicionalne elemente učionice prebacila u digitalni svijet, i s time pružila mogućnost online nastave bez obzira na lokaciju ili vrijeme. Iako je CollabStudy napravljen za potrebe takmičenja, mnogobrojni pozitivni komentari su me motivirali da nastavim razvijati program, što ću svakako i uraditi.

 

  1. Šta želite upisati nakon završenog srednjoškolskog obrazovanja i kako vidite svoj život u budućnosti?

 

Informatika mi je prvi izbor pri nastavku školovanja, jer pruža brojne mogućnosti za specijalizaciju. Međutim, kroz društveni angažman sam se susreo s novim idejama i perspektivama, tako da postoji mogućnost da se odlučim za nastavak studija u nekom drugom smjeru.

 

Zbog brzine kojom se svijet i društvo mijenja, teško je reći gdje vidim svoj život u budućnosti. Uvijek postoji mogućnost nagle promjene, što mi je motivacija da se nikad ne ograničavam na samo jednu stvar. Cilj mi je u životu pronaći savršen balans karijere i slobodnog vremena, koje bih mogao posvetiti porodici i prijateljima.

 

  1. Na kraju, vaša poruka mladima u Bosni i Hercegovini?

 

Mi smo budućnost ove zemlje, i naša je obaveza da tu budućnost učinimo najboljom stvari koja se ovoj zemlji desila. Ne trebamo čekati sreću, već je trudom stvoriti. Tvoj glas pokreće promjene, zato nemoj biti tih.

 

 

Razgovor vodila: Senaida Sarajlić