Dragi dnevniče, strategija prema mladima je skoro gotova!
Dragi dnevniče,
Još uvijek je u toku proces izrade Strategije prema mladima FBiH. Što bi moje društvo reklo, baš se zakuhalo. Sa predstavnicima ministarstava i drugih institucija koje su dijelom Radne grupe, polako ali sigurno prelazimo sa vi na ti, što dokazuje koliko često se viđamo i koliko mnogo razgovaramo.
I znaš dnevniče, to je baš važno. Mlađi i stariji koji rade u ministarstvima provode odluke svojih nadležnih. Baš kao što meni mama kaže kada dolaze gosti: “Trebaš raspremiti sobu, usisati i sto postaviti.” Ona je ministrica tada u kući, a tata i ja viši referenti zaduženi za čistoću i orahe za kolače. Tako ja vidim i ulogu osoba koje rade u ministarstvima. Oni su važan faktor da nama mladima bude bolje i stoga želim da su svjesni kakvi su to mladi danas, šta im treba, šta vole, šta čitaju i šta ih zanima. Zbog toga, baš sam sretna da su još uvijek tu u ovom procesu i uz nas – čitaju, slušaju i pitaju. To mi daje nadu da će rado i provoditi sve što čini ovu strategiju.
U toku ovog mjeseca putovali smo u Mostar, te iskoristili vrijeme koje smo tu imali da pričamo o mjerama. Pokušavam smisliti kako da ti objasnim šta su te mjere. To ti je skup više koraka, odnosno aktivnosti koje treba da se dese kako bi došli do ciljeva strategije. Na primjer, mjera može biti: “Mladi uspješno okončavaju osnovno, srednje i fakultetsko školovanje”. U skladu s tim, jedna od aktivnosti bi bila stipendiranje učenika i studenata.
Ovaj sastanak mi je bio posebno zanimljiv jer sam upoznala gospodina Nijaza koji radi u Federalnom zavodu za programiranje. To ti je kao neki mali odjel tvornice poklona Deda Mraza koji sve one poklone koji nisu upakovani na pravi način vraća na doradu. On i ja smo imali interesatne diskusije kroz koje sam naučila mnogo više o političkom sistemu, zakonskom okviru i načinu pisanja ovakvih dokumenata. Predstavnici ove tvornice naše Vlade FBiH će nam pomoći da od svih ideja i prijedloga koje imamo napravimo dokument koji će biti upakovan na pravi način!
U prethodnom periodu Ammar, Berina i ja smo održali konsultacije sa različitim nevladinim organizacijama kako bismo prikupili što više informacija. Želimo čuti njihove prijedloge, iskustva u radu sa mladima i kako oni misle da možemo doći do rješenja problema. Osim organizacija, razgovaramo i sa mladima. Sve to objavljujemo na društvene mreže VMFBiH, kao i web stranicu tako da se svi mogu javiti i uključiti. U Mostaru smo se sastali sa sjajnom grupom mladih koji su imali mnogo pitanja. O jednom još uvijek razmišljam – ako su vlastima mladi zaista važni, zašto smo ovoliko čekali?
Danas ću ti pisati i o dijalogu mladih i vlasti. On će se održati krajem mjeseca maja i već mu se radujem. Zamišljam kako mi mladi pričamo i pričamo i pričamo, a ministri i ministrice, parlamentarci i parlamentarke – zapisuju. Ne želim samo da čuju, već želim da nas razumiju. Čuti znači primiti zvuk putem sluha, dok razumjeti znači shvatiti značenje ili smisao onoga što si čuo. Možeš čuti nešto, a da ne razumiješ ili ne obratiš pažnju na to što si čuo. Voljela bih da se što veći broj mladih prijavi i kažu šta je njima ustvari važno, a da ljudi koji odlučuju to razumiju.
Dok se spremam za dijalog, razmišljam o sljedećem:
- Dugoročno volontiranje u struci priznaje se kao radno iskustvo. (Zakon o volontiranju FBiH)
- Studenti do 26. godine života mogu biti zdravstveno osigurani na osnovu statusa redovnog studenta. (Zakon o zdravstvenom osiguranju FBiH)
- Omladinsko udruženje može dobiti novčana sredstva za ideje mladih kroz grantove i javne pozive. (Zakon o mladima FBiH)
- Redovni studenti mogu mjesečno raditi do 80h preko studentskog servisa, te na taj način steći radno iskustvo i zaraditi džeparac. (Studentski servisi – osnova Zakon o radu FBiH i različite uredbe federalnih ministarstava)
Da li je ovo u praksi ovako i da li je sve od navedenog najbolje rješenje za nas mlade?
Autorica: Amila Čengić
Naredne tekstove i više informacija pronađi na: www.vijecemladih.ba