JAVNI POZIV za izbor i imenovanje predstavnika/ce omladinskih nevladinih organizacija u Bosni i Hercegovini za člana/ce Upravnog odbora regionalnog ureda za suradnju mladih
Na osnovu člana 16. Statuta Regionalne kancelarije za suradnju mladih koji predstavlja aneks Sporazuma o osnivanju Regionalnog ureda za suradnju mladih od 04. jula/srpnja 2016 godine, te Sporazuma o suradnji u vezi izbora predstavnika mladih u ime Bosne i Hercegovine u Upravnom odboru Regionalne kancelarije za saradnju mladih sa Zapadnog Balkanapotpisanog sa Ministarstvom civlilnih poslova Bosne i Hercegovine i Odluke o formiranju Komisije za izbor i imenovanje predstavnika omladinskih nevladinih organizacija u Bosni i Hercegovini za člana Upravnog odbora Regionalnog ureda za suradnju mladih, Vijeće mladih Federacije Bosne i Hercegovine i Omladinski savjet Republike Srpske, objavljuju
JAVNI POZIV
za izbor i imenovanje predstavnika/ce omladinskih nevladinih organizacija u Bosni i Hercegovini za člana/ce Upravnog odbora regionalnog ureda za suradnju mladih
S ciljem intenziviranja regionalne saradnje u omladinskom sektoru i jačanja evropske perspektive mladih, dana 4. jula 2016. godine u Parizu je potpisan Sporazum o osnivanju Regionalne kancelarije za saradnju mladih. Sporazum se nadovezuje na ciljeve navedene u okviru Berlinskog procesa i zasniva se na Zajedničkoj deklaraciji o osnivanju Regionalne kancelarije za saradnju mladih na Zapadnom Balkanu potpisanoj 27. augusta 2015. godine na Konferenciji o zapadnom Balkanu u Beču. Regionalna kancelarija za suradnju mladih je zamišljena kao institucionalni mehanizam za suradnju mladih zapadnog Balkana, s mandatom i kapacitetom da podrži i stvori uslove za aktivnosti koje promovišu pomirenje, mobilnost, raznolikost, demokratske vrijednosti, učešće, aktivno građanstvo i interkulturalno obrazovanje, uzimajući u obzir duh procesa evropskih integracija regiona.
Početak rada Regionalne kancelarije za suradnju mladih je planiran za 2017. godinu, uz prethodno konstituisanje Upravnog odbora, najvišeg organa odlučivanja. Upravni odbor će činiti 12 članova/ica, šest predstavnika/ca ugovornih strana neposredno odgovornih za omladinsku politiku i šest omladinskih predstavnika/ca ugovornih strana, čime je osigurano učešće mladih u procesu donošenja odluka.
Radi nastavka suradnje i partnerstva ostvarenog u procesu koji je prethodio zaključivanju Sporazuma o osnivanju Regionalne kancelarije za saradnju mladih kao i aktivne uloge udruženja mladih, udruženja za mlade i njihovih saveza, Omladinski savjet Republike Srpske, Vijeće mladih Federacije Bosne i Hercegovine i Ministarstvo civilnih poslova Bosne i Hercegovine su 30.12.2016. godine, zaključili SPORAZUM O SARADNJI u vezi izbora predstavnika mladih u ime Bosne i Hercegovine u Upravnom odboru Regionalne kancelarije za saradnju mladih sa Zapadnog Balkana, kojim je predviđeno sprovođenje konkursa za omladinskog predstavnika/cu u Upravnom odboru Regionalne kancelarije za saradnju mladih i obaveštavanje Ministarstva o izabranom kandidatu/kinji.
Omladinski/a predstavnik/ca obavlja mandat u trajanju od tri godine, bez mogućnosti produženja.
Dužnost omladinskog/e predstavnika/ce kao člana/ice Upravnog odbora je, između ostalog, učešće u usvajanju trogodišnjeg strateškog plana i godišnjih operativnih planova, usvajanju godišnjih budžeta i trogodišnjeg finansijskog plana, odobravanju godišnjih programskih i finansijskih izvještaja, obezbeđivanju političke podrške ugovornih strana za strateške, operativne i finansijske planove, davanju saglasnosti za osnivanje radnih grupa za pojedina pitanja u vezi sa mladima, imenovanju i razrešenju generalnog sekretara/ke Sekretarijata, odlučivanju o zaključivanju sporazuma o saradnji sa učesnicima i učesnicama i organizacijama izvan ugovornih strana, osnivanju odbora za izbor osoblja Sekretarijata i lokalnih ogranaka, kao i izvještavanje civilnog društva i krovnih saveza o radu i postignutim rezultatima i redovno učešće na svim sastancima Upravnog odbora (u toku pripremne faze decembar 2016. – mart 2017. planirano je održavanje 2-3 sastanka, a nakon toga sastanci će se održavati 1-2 puta godišnje).
Radni zadaci Član/ice Upravnog odbora Regionalne kancelarije za saradnju mladih:
Upravni odbor RYCO: 1. usvaja Poslovnik o radu i druge sekundarne propise potrebne za funkcionisanje RYCO-a, 2. usvaja trogodišnji Strateški plan, te operativne godišnje planove RYCO-a, 3. usvaja godišnji budžet RYCO-a i Finansijski plan za naredni trogodišnji period, 4. odobrava Godišnji programski izvještaj, 5. odobrava Godišnji finansijski izvještaj, 6. obezbjeđuje političku podršku zemalja potpisnica za strateške, operativne i finansijske planove RYCO-a, 7. daje ovlaštenje Savjetodavnom odboru da u saradnji sa Generalnim sekretarom/kom uspostavi radne grupe o određenom pitanju koje se odnosi na mlade, u okviru mandata RYCO-a, 8. imenuje Generalnog sekretara/ku Sekretarijata na osnovu zasluga i sposobnosti kandidata/kinja i razrješava Generalnog sekretara/ku, 9. zaključuje i raskida sporazume o saradnji sa učesnicima/cama i organizacijama koji nisu ugovorna strana RYCO, 10. uspostavlja Komisiju za izbor čiji je član/ica Generalni sekretar/ka, koja je zadužena za proces selekcije osoblja Sekretarijata i lokalnih predstavništava, 11. imenuje eksterne finansijske revizore za RYCO u skladu sa Statutom i 12. obavlja i druge poslove definisane Statutom.
Uslovi:
- da nije mlađi/a od 18 i stariji/a od 30 godina;
- da je državljanin/ka Bosne i Hercegovine;
- da protiv njega/nje nije pokrenut krivični postupak za krivično djelo za koje je predviđena kazna zatvora tri i više godina ili da mu/joj nije izrečena zatvorska kazna za krivično djela u skladu s krivičnim zakonima u Bosni i Hercegovini;
- aktivno učestvovanje u kreiranju/izradi omladinske politike na lokalnom, kantonalnom i/ili entitetskom nivou;
- najmanje tri godine iskustva u jednoj od sljedećih organizacija ili udruga:
- Omladinskom vijeću, parlamentu ili forumu u Bosni i Hercegovini;
- Omladinskom udruženju u Bosni i Hercegovini;
- Udruženju/organizaciji koja svojim aktivnostima zastupa interese mladih i djeluje na dobrobiti mladih u Bosni i Hercegovini;
- učestvovanje u kreiranju i sprovođenju projekata usmerenih na ostvarivanje ciljeva definisanih u okviru lokalnih, kantonalnih i entitetskih omladinskih politika/strategija za mlade;
- iskustvo u regionalnoj i međunarodnoj suradnji;
- otvorenost za saradnju i poznavanje rada lokalnih, kantonalnih i/ili entitetskih aktera iz oblasti omladinske politike/strategija za mlade;
- učestvovanje u donošenju odluka na nivou tima, organizacije, radnih tijela ili sektora;
- sposobnost povezivanja interesnih grupa na lokalnom, kantonalnom, entitetskom, državnom i međunarodnom nivou;
- poznavanje regionalnog konteksta i iskustvo u realizaciji programa/projekata za mlade na nivou regiona;
- sposobnost strateškog promišljanja;
- napredni nivo znanja engleskog jezika;
- izražene analitičke, pregovaračke i komunikativne sposobnosti;
- aktivno poznavanje rada na računaru.
Potrebna dokumentacija:
- prijava sa pismom motivacije (potpisana)
- biografija
- uvjerenje o državljanstvu (ne starije od šest mjeseci od dana izdavanja od strane nadležnog organa)
- izjava kandidata/kinje da nije na funkciji u političkoj stranci
- dokaz o iskustvu ili djelovanju u radu upravnog odbora ili nekog drugog rukovodećeg organu u jednoj od sljedećih organizacija:
- omladinskom savjetu, vijeću mladih, parlamentu ili forumu mladih u Bosni i Hercegovini
- omladinskom udruženju/organizaciji u Bosni i Hercegovini
- udruženju/organizaciji koja svojim aktivnostima zastupa interese mladih ili djeluje na dobrobiti mladih u Bosni i Hercegovini (uvjerenje ili potvrda)
- dokaz o iskustvu ili djelovanju u radu sa mladima u trajanju od najmanje tri godine u jednoj od sljedećih organizacija:
- omladinskom savjetu, vijeću mladih, parlamentu ili forumu mladih u Bosni i Hercegovini
- omladinskom udruženju/organizaciji mladih u Bosni i Hercegovini
- udruženju/organizaciji koja svojim aktivnostima zastupa interese mladih ili djeluje na dobrobiti mladih u Bosni i Hercegovini (uvjerenje ili potvrda)
- dokaz o aktivom znanju engleskog jezika
- dokaz o iskustvu u međunarodnim i regionalnim razmjenama (uvjerenje, potvrda, ugovor ili neki drugi akt izdat od strane nadležnog organa)
- dokaz o znanju rada na računaru
- minimalno jedno pismo preporuke
Svi kandidati/kinje koji se blagovremeno prijave, a ispunjavaju opšte i posebne uslove i koji na osnovu kriterijuma za izbor kandidata/kinja uđu u uži izbor biti će pozvani na intervju od strane Komisije za izbor kandidata/kinje.
O mjestu i datumu intervjua kandidati/kinje će biti blagovremeno obavješteni.
Kandidat/kinja koji/a bude izabran/a za člana/icu Upravnog odbora Regionalnog ureda za saradnju mladih, dužan je u roku od 15 dana od dana imenovanja dostaviti uvjerenje o ne vođenju krivičnog postupka (ne starije od tri mjeseca od dana izadavanja od strane nadležnog organa), kao i ljekarsko uvjerenje da je fizički i psihički sposoban/na za obavljanje poslova na koji je primljen/a, ne starije od 30 dana.
Ovaj Javni poziv objavljuje se na službenim stranicama Vijeća mladih Federacije Bosne i Hercegovine ( https://www.vijecemladih.ba/ ) i Omladinskog savjeta Republike Srpske ( http://www.omladinskisavjet.org/ ) i ostaje otvoren do četvrtka, 12.01.2017. do 23:59.
Prijave je potrebno dostaviti u elektronskoj formi na sljedeću adrese: prijaveryco@gmail.com sa naznakom: Prijava za omladinskog predstavnika/cu BiH u UO RYCO
Napomena: Sve dokumente potrebno je dostaviti skenirane u orginalnoj formi.
Prijave pristigle nakon naznačenog roka neće biti uzete u razmatranje.
Za sva dodatna pitanja i nedoumice u vezi sa konkursom, možete da se obratiti na slijedeću adresu: prijaveryco@gmail.com
Više informacija o procesu formiranja Regionalne kancelarije za saradnju mladih Zapadnog Balkana možete videti na: www.rycowesternbalkans.org, a više informacija o daljim koracima na www.roadtoryco.com.