Kako poboljšati zapošljivost mladih u BiH prema modelima EU?
Šta bi bilo kada bi postojala neka garancija, odnosno neka obaveza koju su vlasti preuzele na sebe sa ciljem da mladima pomognu da pronađu prvi posao, razviju vještine ili nastave da se školuju? Šta znamo o zapošljivosti mladih?
Kroz događaj “Zapošljivost mladih u BiH” koji je realizovan 6. oktobra u Sarajevu, bavili smo se upravo ovim temama. Tokom trajanja samog događaja, preko 50 učesnika i učesnica iz cijele BiH imalo je priliku upoznati se sa pojmom EU integracija BiH, kao i ulogom civilnog društva i mladih u tome. Jedan od važnih segmenata ovog procesa jeste zapošljavanje na šta je stavljen fokus u drugom dijelu događaja.
Cilj događaja je bio približiti temu EU integracija BiH mladima, kao i teme vezane za zapošljivost mladih – trenutno stanje tržišta rada u BiH, programi zapošljavanja i samozapošljavanja mladih, Garancija za mlade, te značaj obuka i razvoja vještina kod mladih. Posebna pažnja tokom događaja posvećena je “Garanciji za mlade” koja predstavlja političku obavezu svih vlada država članica Evropske unije, o čemu je govorio Dr. Ranko Markuš.
Garanciju za mlade u evropskim zemljama pokrenula je Evropska komisija 2013. godine, a osnažena je 2020. godine kao politička obaveza svih država članica EU da svim osobama mlađim od 30 godina ponude kvalitetno: zapošljavanje, nastavak obrazovanja, pripravništvo ili stažiranje u roku od 4 mjeseca po završetku formalnog obrazovanja ili gubitka zaposlenja.
Jedan od glavnih uzroka nepostojanja Garancije za mlade u BiH jeste nepostojanje Strategije zapošljavanja FBiH. Nažalost ovaj proces je usporen i u velikoj mjeri utiče na budućnost mladih cijele države.
Događaj je realizovan u sklopu projekta “Ready for Europe”, a koristimo i ovu priliku da se zahvalimo govornicima i govornicama što su izdvojili svoje vrijeme, te svoja znanja iz oblasti EU integracija i zapošljivosti podijelili sa mladim ljudima!
Projekat “Ready for Europe” implementira RE.TE. – Udruženje tehničara za solidarnost i međunarodnu saradnju u saradnji sa Vijećem mladih Federacije BiH, a finansira Ministarstvo vanjskih poslova i međunarodne saradnje Italije.