Kako se mladi mogu organizovati?
I ovog mjeseca nastavljamo sa našim setom radionica za mlade Kantona Sarajevo!
Nakon prethodno održanih na temu pisanja projekta i formiranja udruženja, nastavljamo razgovarati o omladinskom organizovanju u BiH, sa akcentom na Kanton Sarajevo.
Održali smo dvosatnu radionica na temu omladinskog organizovanja u BiH 18. januara. Tokom radionice, učesnici/ce su se pobliže upoznali sa značenjem pojma “omladinsko organizovanje“, saznali koje su to zakonske odredbe koje mladima omogućavaju prava, ali i obaveze, te su imali priliku bolje istražiti prilike koje im nudi općina iz koje dolaze.
Kvalitetnim omladinskim organizovanjem doprinosimo povećanju uključivanja mladih u procese donošenja odluka, što će dovesti i do uključivanja mladih u reforme EU koje nam slijede.
Šta je zapravo omladinsko organizovanje?
Omladinsko organizovanje posmatramo kao proces kojim se podstiče:
- Učešće mladih u procesima donošenja odluka
- Animiranje mladih
- Afirmacija omladinskih aktivnosti
- Zastupanje interesa i prava mladih na određenom području
Kako se mladi mogu organizovati?
Načini na koje se mladi mogu organizovati su različiti:
- Kroz neformalne grupe mladih – najneformalniji oblik udruživanja kojim se teži ispunjenju zajedničkih ideja, ciljeva i aktivnosti. Neformalne grupe nisu pravna lica (npr. nemaju svoj statut). One mogu biti upisane na spisak omladinskih udruženja u lokalnim zajednicama kako bi se evidentiralo njihovo postojanje, ali ne ostvaruju prava koja imaju omladinske organizacije.
- Kroz omladinska udruženja/organizacije, tj. udruženja koja u svojim upravljačkim tijelima imaju dvije trećine mladih (ZOM FBiH, ZOM BD i ZOM RS). Omladinska udruženja/organizacije svojim radom doprinose poboljšanju statusa mladih.
- Kroz vijeća mladih, odnosno, omladinske savjete – vijeće mladih (FBiH, BD) je krovno udruženje mladih zasnovano na dobrovoljnom članstvu omladinskih udruženja, a koje predstavlja interese mladih i omladinskih udruženja. Omladinski savjet (RS) predstavlja krovnu omladinsku organizaciju osnovanu radi doprinosa poboljšanju položaja mladih i ostvarivanja ciljeva iz svih oblasti omladinske politike.
- Mladi se mogu organizovati i kroz druga udruženja (sportska, kulturna, ekološka i sl.) formirana prema Zakonima o udruženjima i fondacijama, a na čiji rad se ne odnose važeći Zakoni o mladima (FBiH i BD), odnosno Zakon o omladinskom organizovanju (RS). Ova udruženja se mogu baviti mladima, ali ona primarno nisu osnovana kao omladinska udruženja/organizacije.
Zašto je važno omladinsko organizovanje?
Ukoliko si dio neke od omladinskih struktura, dobivaš mogućnost da direktno učestvuješ u procesima odlučivanja u svojoj zajednici. Ovo je važno jer mladi moraju biti uključeni u odluke koje se odnose na njih. Učestvujući u radu omladinskih organizacija, vijeća mladih i omladinskih savjeta, tvoj glas postaje prepoznatljiv i teže ga je ignorisati u procesu donošenja odluka.
Više o Zakonu o mladima i omladinskom organizovanju, možete pročitati u Vodiču kroz Zakone i prava mladih u Bosni i Hercegovini.
Događaj se realizuje u sklopu projekta “Ready for Europe” kojeg implementira RE.TE. – Udruženje tehničara za solidarnost i međunarodnu saradnju u partnerstvu sa Vijećem mladih Federacije BiH i CISP-om (Comitato Internazionale per lo Sviluppo dei Popoli), a finansira Ministarstvo vanjskih poslova i međunarodne saradnje Italije.