Međunarodni dan mladih
Već osamnaestu godinu za radom, Međunarodni dan mladih obilježava se 12. augusta. Naime, Generalna skupština Ujedinjenih naroda 1999. godine donijela je rezoluciju o proglašenju Međunarodnog dana mladih, kojeg razne udruge diljem svijeta obilježavaju raznim aktivnostima, a sve u cilju promocije njihovih znanja, vještina i sposobnosti. U našoj zemlji taj datum zapravo je podsjetnik na goruće probleme populacije koja se i sama mora uključiti u provođenje strategije obavezujuće za sve nivoe vlasti u Federaciji. To je i suština poruka predstavnika lokalnih vijeća mladih u Federaciji Bosne i Hercegovine.
O položaju mladih razgovarali smo sa Adnanom Hamedovićem koji je član skupštine VMFBiH.
„Kada se uporedimo s mladima iz zemalja EU, shvatimo koliko imamo mogućnosti i ograničenu životnu perspektivu. Mladi se u našem bh. društvu nalaze u međusektorskom vakumu u kojem niko od relevantnih institucija ne preuzima adekvatne strateške korake, te se mladi spominju samo formalno u aktima i dokumentima. U okviru izvršne vlasti ne postoji institucija koja se bavi isključivo problematikom mladih, a pogotovo nezaposlenošću, socijalno-ekonomskom sigurnošću, odlaskom mladih, kao i u cijelosti potrebama mladih. Upravo, cilj strategije prema mladima jeste identifikacija stvarnih problema i nuđenje realnih i ostvarivih rješenja koja će omogućiti ravnopravno participiranje mladih u procesima donošenja odluka koje se tiču mladih, kako bi postali akteri društvenog razvoja. Strategija prema mladima treba da bude razvojna i preventivna, a nikako ne smije da bude davanje milosrđa mladima. Strategija treba da definira jasnije institucionalne nadležnosti i pokrene konkretne aktivnosti, a sve to je moguće ako uspostavimo adekvatan institucionalni dijalog između mladih i institucija vlasti, odnosno da obje strane budu pokretači i akteri promjena.“
Svoje viđenje položaja mladih dala je i Antonela Planinić iz Vijeća mladih općine Čitluk.
„Problemi mladih su problemi ne samo njih već i problemi cijelog državnog sustava. Iz tog razloga bi sve razine vlasti trebale krenuti s mjerama kojima bi se poboljšao položaj i status mladih u društvu. Uključivanjem u rad mladih na lokalnoj razini od strane vlasti mladi bi bili upoznati sa sredinom u kojoj borave što bi omogućilo njihovo aktivno sudjelovanje u društvu i procesima donošenja odluka. Time bi se položaj mladih znatno izmijenio, odnosno poboljšao, jer mladi žele raditi za dobrobit svih građana. Mladi trebaju postati bitne uloge u svim društvenim procesima na lokalnoj razini, jer samo tada mogu temeljem suradnje mijenjati status na višim razinama.“
Međunarodni dan mladih je ujedno dan kada se slave postignuća mladih u svijetu, te se ohrabruje njihovo sudjelovanje u društvu. Kako kaže stara izreka: „Na mladima svijet ostaje.“ S toga se sada i danas treba pobrinuti za našu zemlju koja im ostaje, jer njihova budućnost ovisi o sadašnjosti. Zato, pričajmo kontinurano o mladima svaki dan i dajmo im priliku da sami govore.