Donošenje odluka je i na nama, mladima!
Mladi rijetko žele da se aktivno uključe u proces donošenja odluka i pokretanje inicijativa, a jedan od razloga je što većina njih misli da je sistem loš i zbog toga ne žele da budu dio njega. No, trebalo bi da shvate koliko je to važno i da nam aktivizam otvara mogućnost da promijenimo neke tokove koji nam se ne dopadaju.
Kao način da bi se poboljšalo učešće mladih u proces donošenja odluka i pokretanje inicijativa, u sklopu projekta Active Today – tools for the implementation of youth policies u Jajcu je održan trening na temu javnog zagovaranja i građanskih inicijativa.
Grad bogate kulturne baštine i velikog turističkog značaja, ugostio je mlade iz Srbije, Crne Gore, Makedonije, Italije, Turske i Bugarske, a trening je održan s ciljem pokretanja suradnje krovnih tijela mladih iz ovih zemalja čiji će mladi na proljeće realizirati lokalne inicijative i kampanje.
Naši sugovornici ovim povodom iz Turske, Bugarske i Italije govorili su o samom projektu, ali i o stanju u svojim zemljama
Kakvo je vaše viđenje projekta i treninga u Jajcu?
Selcuk Aslan: Krovne organizacije mogu raditi vrlo bitne stvari kada se ujedine. Mislim da smo ostvarili potrebnu motivaciju kroz ovaj projekt. Nadam se da i ostali dijele moja razmišljanja! Ustvari, projekt je svoj prvi cilj ostvario, samim time što smo svi mi okupljeni na jednom mjestu. Kada ove veze postanu održive, možemo ostvariti očekivane rezultate na kraju projekta. Molim vas da nastavite i nadograđujete ovu suradnju.
Koliko politički sistem i strukture vlasti u vašoj državi dozvoljavaju građansku uključenost u procese donošenja odluka?
Direktno učešće se može ostvariti samo lokalno. Nasuprot toga, suočavamo se s diktatorskim režimom na državnoj razini. Zbog toga, trudimo se stvarati alternative jer ne možemo biti izravno uključeni u procese donošenja odluka. U isto vrijeme, ne postoji ništa što možemo učiniti da promijenimo sistem. Izbori u našoj državi nisu pravedni. Moći ćemo očekivati rezultate onda kada kao građansko društvo stanemo zajedno i započnemo dugu borbu. U omladinskom sektoru, situacija je još gora. Reprezentativnost nije dovoljna, mladi nisu upućeni u načine uključivanja u procese donošenja odluka. Svejedno ih nije ni briga, tako mi se čini. Možda ipak postoji pozitivna akceleracija s jačanjem lokalnih NVOa. Efekt multiplikativnosti bi bio odličan, iako se trenutno čini da se radi o malim pokretima. Turska se približava izborima. Ukoliko građansko društvo odradi kvalitetnu procjenu situacije, možda se ostvare i određene pozitivne implikacije. U suprotnom se ne nazire pozitivna slika za Tursku.
Pauline Kaline Brogle: ACTO je obogatio moje kompetencije na području građanskog obrazovanja, opskrbio me prikladnim vještinama za akciju, poboljšao moj pristup međuljudskim odnosima i međunarodnom sviješću. Stavljen je fokus na uvjerenja, vrijednosti stavova potrebne za aktivnu građansku uključenost te ćemo samim time mi mladi ljudi i ACTO građani, sa smislom osobnih i građanskih dužnosti, doprinijeti demokratskim društvenim temeljima na kojima prava pojedinca i slobode u konačnici počivaju.
Jesu li mladi u Bugarskoj zainteresirani za procese donošenja odluka?
Definitivno! Mladi u Bugarskoj su zainteresirani za donošenje odluka. Potvrđujemo da je naš aktivan angažman u procesima donošenja odluka osnova za pronalaženje rješenja za probleme s kojima se suočavaju mladi u Bugarskoj. Naš je prioriteti pretvaranje društvene uključenosti kao uslov za budućnost. Mladi u Bugarskoj su aktivni kroz inicijative, projekte i programe, razvijene u svrhu uključivanja u donošenje odluka, oblikovanje našeg društva, utjecanja na političare, stvaratelje politika, profesionalce i medije, a prema vlastitim potrebama, idejama i perspektivama.
Silvia Crocitta: Organizacija je pokazala duboku posvećenost projektu, učesnicima i partnerima koju su je učinili uspješnom i izuzetno efektivnom. Sve dijeljene tvrdnje su bile duboko vezane za temu projekta, efektivne u metodološkom pogledu i pristupačne. Isprobavali smo sve moguće metode, online i offline, a što je facilitiralo razvoj sadržaja. Uistinu inspirativno upravljanje, te uključenost grupe na lokalnoj i nacionalnoj razini. Palčevi gore.
Na koji način su mladi uključeni u procese donošenja odluka u Italiji?
Italija ima dugu historiju procesa donošenja odluka pa tako i u omladinskom sektoru. Pravi problem je u posvećenosti uzimanju vlasti zbog niza razloga, među ostalima neuključenost u procese donošenja odluka izravno već kroz savjetodavnu ulogu. Rad Nacionalnog Foruma mladih se temelji na dizanju glasa, a mi iskreno vjerujemo da se naš mukotrpan rad isplaćuje kroz veću participaciju i šire znanje.
Smatramo da glas mladih treba da se čuje kada su u pitanju potrebe i problemi ove populacije, te se nadamo da će ovakvi i slični događaji u budućnosti doprinijeti tome. ACTO projekat se nastavlja, ideja participacije mladih u procesima donošenja odluka je nešto na čemu neprestano radimo i nadamo se odličnim rezultatima.
Učesnici i partneri ACTO projekta će se uskoro sresti u Srbiji, u Srmskim Karlovcima gdje će planirati svoje inicijative, a nakon toga krenuti u implementaciju. Time bi krug teoretskog i praktičnog rada bio zatvoren!
Tekst pisala: Senaida Sarajlić