Garancija za mlade – put do bolje zapošljivosti mladih u Bosni i Hercegovini!
Institucionalni dijalog između mladih i vlasti nije samo važan, već je i neophodan za izgradnju inkluzivnog društva koje poštuje raznolikost i brine o potrebama svih svojih građana i građanki.
Vijeće mladih Federacije Bosne i Hercegovine nastoji da kroz svoj rad radi na izgradnji dijaloga između mladih i vlasti, a sve to u cilju izgradnje boljeg društva za mlade. Zbog toga svoj fokus stavljamo upravo na aktivnosti koje nam omogućavaju da se glas mladih čuje i to putem projekta G(a)rant mladih, podržanog od strane Instituta za razvoj mladih KULT.
Prošle sedmice smo imali priliku da se sastanemo sa gosp. Adnanom Delićem, ministrom Federalnog ministarstva rada i socijalne politike i tom prilikom razgovaramo o temama važnih za mlade, a koji su u direktnoj nadležnosti ovog ministarstva, a to je zapošljavanje.
U fokusu razgovora istaknula se Garancije za mlade koja je prepoznata kao ključan mehanizam za poticanje zapošljavanja i zadržavanja mladih u Bosni i Hercegovini. Garancija za mlade predstavlja obavezu vlasti da obezbijede mladima određene mogućnosti i podršku kako bi im se omogućio lakši ulazak u tržište rada, obrazovanje ili osamostaljenje. Ovaj koncept je posebno značajan jer pruža mladima sigurnost i podsticaj u periodu kada se suočavaju sa brojnim izazovima i prelaznim fazama u životu.
“Ovaj model pruža strukturirane programe obuke, mentorstva i prilika za prvo zaposlenje mladima, što ih osnažuje i priprema za ulazak na tržište rada. Implementacija Garancije za mlade može pružiti ključne alate za smanjenje nezaposlenosti mladih i povećanje njihove aktivne participacije u društvu, što dugoročno doprinosi održivom ekonomskom razvoju i stabilnosti zemlje”, naglasio je ministar.
Predstavnice Vijeća mladih naglasile su važnost uvođenja i efikasne primjene modela Garancije za mlade kao ključnog mehanizma u borbi protiv nezaposlenosti i odlaska mladih iz Bosne i Hercegovine. Istakle su i da je osiguranje pristupa kvalitetnoj obuci, mentorstvu i zapošljavanju od vitalnog značaja za izgradnju povjerenja mladih u budućnost zemlje, te za sprečavanje njihovog odlaska u potrazi za boljim prilikama u inostranstvu. Također, istaknuta je potreba za redovnim praćenjem i evaluacijom implementacije Garancije za mlade kako bi se osigurala njezina učinkovitost i prilagodba potrebama mladih na terenu, gdje je ministar naglasio da kao glavnog partnera u ovom segmentu vidi upravo Vijeće mladih koje okuplja više od stotinu udruženja i organizacija mladih, te djeluje na području šest kantona u Federaciji.
Trenutno je u fazi izrada prednacrta Akcionog plana provedbe Garancije za mlade, a Vijeće mladih Federacije Bosne i Hercegovine je u prethodnom periodu aktivno učestvoalo u radu Radne grupe koja je bila zadužena za izradu ovog dokumenta. U narednom periodu nas očekuje niz konsultativnih sastanaka i finaliziranje ovog dokumenta čime će se zvanično i krenuti u implementaciju ovog programa.