Tehnologija – spas ili prokletstvo za mlade?
Moć i utjecaj medija, a samim tim i društvenih mreža danas su toliko veliki da su nam se uvukli pod kožu, a razvoj novih tehnologija promijenio je svijet u kojem živimo, naše navike, ponašanje i komunikaciju. Komunikacija je omasovljena, prevladane su dimenzije prostora i vremena i samo nekoliko sekundi potrebno vam je da kontaktirate nekoga na drugom kraju kugle zemaljske. To je sasvim očekivano sa sobom donijelo i probleme u komunikaciji i u samoj količini informacija koju primamo i koju je praktički nemoguće obraditi. Posebna meta, zarobljenici novih načina komunikacije i društvenih mreža su mladi naraštaji. Mladi se posljednjih godina sve više okreću online komuniciranju i online svijetu. Društvene mreže postale su najjednostavniji način za međusobnu komunikaciju, a upravo ta činjenica dovodi nas do razmišljanja o njihovoj ulozi u životu mladih.
Naime, Facebook, Twitter i slične socijalne mreže, prema shvatanju roditelja, predstavljaju samo vidove gubljenja dragocjenog vremena. Međutim, istraživanja pokazuju da ovakva vrsta zabave može imati i izrazito obrazovni karakter. Zaključeno je da mladi koji često koriste društvene mreže, zapravo, razvijaju vještine koje su im neophodne kako bi postali uspješni u 21. vijeku. Ovakvi sajtovi razvijaju pozitivan stav prema korištenju modernih tehnoloških sistema, uče ih kako da prilagođavaju i uređuju sadržaje, paralelno razmišljajući o web dizajnu i izgledu sopstvenih stranica. Takođe, oni međusobno dijele originalne i kreativne radove iz oblasti fotografije, muzike, poezije, filmskog stvaralaštva i vježbaju kako da na odgovoran i siguran način koriste informacione tehnologije. Iako sve ovo zvuči idealno i veoma poželjno ponašanje, sami mladi najčešće nisu svjesni svih potencijala koje im internet pruža, pa sate i sate provode dopisujući se sa svojim vršnjacima.
Mladima u razvijenijim zemljama svijeta su, još od najranijeg doba, dostupne različite vrste internet komunikacije. Takođe, upotreba pametnih telefona među mladima drastično je porasla od 2012. Godine, kao i njihovo povezivanje s internetom, s obzirom na to da sada skoro svaka mlada osoba koristi internet isključivo preko mobilnog telefona.
Prema podacima „Internet live stat“ u svijetu je u 2016. godini bilo je 46.1 % korisnika interneta.
I na kraju, jasno je da su moderne tehnologije uistinu opkolile čovjekov život informacijama i podacima. To je s jedne strane ponos čovječanstva, dok je s druge strane, dubljim pogledom jedna ozbiljna prijetnja i zvono uzbune za društvo i čovječanstvo.